Przegląd filmów fabularnych o Josephie Conradzie-Korzeniowskim

Biografowie Conrada nie odnotowują związków pisarza z Gdańskiem - poza politycznym postulatem, by wskrzeszona Polska miała dostęp do morza z Gdańskiem jako wolnym portem. Niemniej jednak Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku od 1994 roku ma Conrada za patrona. A w przypadającą w tym roku 160. rocznicę urodzin pisarza zaprasza wszystkich na dość nietypowy sposób świętowania. W czerwcu rusza CONRAD.fab - przegląd filmów, które powstały w oparciu o twórczość Korzeniowskiego. 

W czerwcu będzie okazja zobaczyć trzy filmy. Przegląd otworzy Smuga cienia z 1976 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy. W filmie, który powstał na motywach powieści Conrada o tym samym tytule, zagrał m.in. Marek Kondrat i Tom Wilkinson. Film opowiada historię młodego i niedoświadczonego oficera marynarki handlowej, Polaka z pochodzenia, który po raz pierwszy w życiu obejmuje dowództwo nad statkiem handlowym. Podczas rejsu musi zmierzyć się z niechęcią i niesubordynacją załogi, usterkami statku i epidemią.


Drugim filmem jest Czas apokalipsy. Powrót, amerykańska produkcja z 2001 roku. Jest to reżyserska, dłuższa o 53 minuty od oryginału, wersja kultowego dzieła Francisa Forda Coppoli Czas apokalipsy. Może wykażę się ignorancją, ale zaskoczeniem dla mnie było, że jest to film oparty o Jądro ciemności Conrada. Akcja została przeniesiona w czasy wojny we Wietnamie i skupia się na podróży kapitana Willarda, wysłanego w głąb Kambodży z niebezpieczną misją wytropienia i wyeliminowania dezertera-pułkownika.


Na koniec obejrzymy Jej powrót, film produkcji polskiej z 1975 r. z Beatą Tyszkiewicz w roli głównej. Film jest adaptacją opowiadania Conrada Powrót, reżyser Witold Orzechowski pokusił się o przeniesienie akcji z Londynu do międzywojennego Krakowa. Młody zapracowany przemysłowiec przeżywa szok po odejściu i niespodziewanym powrocie żony. Pod wpływem tych okoliczności postanawia przyjrzeć się swojemu dotychczasowemu życiu.

Informację o datach, miejscu i godzinach pokazów znajdziecie na stronie WiMBW >>. Wstęp na pokazy jest wolny.

Kim był Joseph Conrad-Korzeniowski?

Józef Teodor Konrad Korzeniowski urodził się w końcu XIX wieku w Berdyczowie na Ukrainie w rodzinie polskiej szlachty. Ojciec pisarza, znawca literatury i tłumacz Szekspira, za antycarską działalność został zesłany w głąb Rosji. W 1874 roku Korzeniowski opuszcza dom i wyrusza w podróż - najpierw zatrudnia się we flocie francuskiej, a potem w brytyjskiej Marynarce Handlowej. Dwanaście lat później zostaje kapitanem i jednocześnie obywatelem Wielkiej Brytanii. Wkrótce debiutuje jako pisarz, żeni się i osiada na angielskiej prowincji. Tworzy dalej, spod jego pióra wychodzi m.in. Lord Jim, który przynosi mu szeroki rozgłos. Do najbardziej znanych powieści Korzeniowskiego zalicza się Jądro ciemności, Ocalenie, Nostromo, Korsarz.

Pisał w języku angielskim, ale w kontaktach osobistych posługiwał się polskim. Nigdy formalnie nie zmienił nazwiska, ba, nawet nie przyjął szlacheckiego tytułu w Wielkiej Brytanii przypominając, że jako polski szlachcic takowy tytuł już posiada (herb Nałęcz). Dziś zalicza się do najwybitniejszych pisarzy XX wieku. 

Brak komentarzy:

Podziel się swoją opinią

Misja: K.S.I.A.Ż.K.A. Wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez usługę Blogger.