E. Rooney Doland "Uporządkuj swoje życie" (fragment)


Odchudzanie półek z książkami

Ponieważ czytasz tę książkę, mogę poczynić takie spontaniczne założenie, że w ogóle czytasz. Ludzie, którzy czytają, mają zazwyczaj problemy z przepełnionymi półkami z książkami. Po prostu nie potrafią poprzestać na jednym egzemplarzu.
Zastosuj tę samą filozofię do porządkowania regałów z książkami, jaką
stosowałeś, porządkując szafę lub garderobę: nie możesz trzymać w domu więcej egzemplarzy, niż masz miejsca na regałach. Jeśli masz więcej książek niż miejsca na półkach, zawsze będziesz miał je walające się w innych miejscach w salonie.

Zmniejszenie liczby książek, które posiadasz, nie oznacza, że musisz pozbyć się ogromu informacji w nich zawartych. W środę przedstawiłam jedną ze strategii zmniejszania bałaganu na półkach, polegającą na zapewnieniu dostępu do literatury przez audioksiążki i e-książki. Zbiory cyfrowe zajmują zdecydowanie mniej miejsca na półkach i łatwo je zabierać ze sobą. Jeśli masz książkę w obu formatach – papierowym i elektronicznym, czas wysłać papierową wersję w świat.

A oto kilka twardych reguł do szybkiego zastosowania wobec tych egzemplarzy, które pozostaną na półkach:
 ●   Wydaj z domu wszystkie książki, których nie zamierzasz czytać po raz drugi ani do których nie zamierzasz się odwoływać, które są dostępne na publicznych domenach i można je znaleźć w całości w sieci.
 ●   Zachowaj oprawiony w skórę tom ulubionej powieści, którą podarowała ci babcia, leżąc na łożu śmierci.
 ●   Rozdaj lub oddaj na makulaturę przestarzałe podręczniki. Są pełne nieprawdziwych danych.
 ●   Zachowaj egzemplarze, które lubisz i które są dla ciebie bardzo użyteczne.
 ●   Wydaj z domu książki, które przechowywałeś tylko po to, żeby zrobić wrażenie na gościach. Jeśli nigdy nie przeczytałeś dzieł zebranych Szekspira, jeśli nigdy nie planujesz ich przeczytać, pozbądź się tych dzieł.

Gdy już pozbędziesz się ze swojego domu wszystkich książek, które nie spełniają powyższych kryteriów, pomyśl o ułożeniu ich w sposób, który jest dla ciebie najwygodniejszy: wymyśl swój własny system katalogowania, skorzystaj z metody Dewey Decimal albo Biblioteki Kongresowej. Metoda kongresowa polega na ułożeniu autorów alfabetycznie według nazwiska lub dowolnym pogrupowaniu według tematów. Ponieważ książki pozostałe w twojej kolekcji są tymi, których używasz lub z których czerpiesz informacje, powinieneś umieć znaleźć je na półce zawsze wtedy, gdy będziesz ich potrzebował.

Fragment poradnika "Uporządkuj swoje życie" 
autorstwa Erin Rooney Doland
udostępniamy dzięki uprzejmości wydawnictwa "Laurum

2 komentarze:

  1. Za porządki na regałach zabieram się od jakiegoś czasu ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. OMG, w życiu Warszawy nie pozbędę się ani jednego tomu! Tak może pisać jedynie osoba, która traktuje książki przedmiotowo, a nie pała do nich miłością! Oj, nie dla mnie taka melioracja księgozbioru, nie dla mnie...

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoją opinią

Misja: K.S.I.A.Ż.K.A. Wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez usługę Blogger.