Filmowe księgarnie, które uwielbiam

Miejsce, w którym czas przestaje istnieć. Jakby sama obecność książek przenosiła cię do innego wymiaru - coś w tym musi być, prawda? A kiedy księgarnia pojawia się w filmie, to przyklejam się do monitora próbując odczytać tytuły z okładek. Słodkie flirty, miłe spotkania i niezapomniany klimat. Oto filmowe księgarnie, które najbardziej zapadły mi w pamięć.

Notting Hill. Bo Will prowadzi księgarnię podróżniczą. Która podobno istnieje naprawdę (zbadam podczas najbliższej wyprawy do Londynu). Facet, który posiada własną księgarnię ma od razu +10 do uroku osobistego. Drobny minus za prawdopodobnie niskie zarobki, ale miłość jest ślepa. Szczególnie ta do książek.


When Harry met Sally. Autorka scenariusza to Nora Ephron, a filmy jej wychodziły znacznie lepiej niż książki. Harry i Sally spotykają się po latach. Kto wie, jakby się potoczyła historia, gdyby nie księgarnia.

  
The Sorcerer's Apprentice. Nie pamiętam dokładnie, czy czarownik, którego grał Nicolas Cage prowadził księgarnię, czy posiadał ogromną biblioteczkę domową. Faktem jest, że jego mieszkanie było prawdziwym gabinetem osobliwości i książek tam nie brakowało. Swoją drogą - czytać książki w świetle świec, kiedy się buduje skomplikowane ustrojstwa napędzane magią? 


Skoro już jesteśmy przy czarownikach... Harry Potter. Księgarnia w wiadomym Zaułku, w której można znaleźć niezbędne podręczniki do studiów w Hoghwarcie. To tutaj większość uczniów zaopatruje się w książki. Flourish and Blotts Bookseller - tak się nazywa w oryginale. 


The Big Sleep. Moja księgarniana scena number one. Humphrey Bogart wpada do przypadkowej księgarni, gdzie spotyka, co tu dużo mówić, bardzo chętną Dorothy Malone. Nie wiem tylko, czy to Bogart na niej zrobił takie wrażenie, czy jego obeznanie w białych krukach? ;) Zresztą, oceńcie sami.


Przypominacie jeszcze jakieś urocze filmowe księgarnie?

6 komentarzy:

 1. A mała księgarenka z książkami dla dzieci kontra moloch z "Masz Wiadomość"?

  http://www.youtube.com/watch?v=znESQTt3L80

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie oglądałam tego, koniecznie nadrobię :)

   Usuń
 2. Szukałam tej księgarni będąc w Notting Hill, trochę nie wygląda jak ta w filmie, uprzedzam. Ale ogólnie fajna zabawa była. Szukaj w bocznych uliczkach od Portobello.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za wskazówkę :) Czytałam gdzieś, że w miejscu tej filmowej księgarni jest jakiś sklep, a sama księgarnia, na której była wzorowana ta filmowa, jest nieco w innym miejscu.

   Usuń
 3. Mogłabyś zrobić zdjęcie u mnie w domu. Wszędzie książki - 1500 sztuk :)

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoją opinią

Misja: K.S.I.A.Ż.K.A. Wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez usługę Blogger.