FRANK W. ABAGNALE - ZŁAP MNIE, JEŚLI POTRAFISZ


Kobiety lubią „złych chłopaków”. Jeszcze bardziej lubią profesjonalistów w mundurach. A już dla „złego chłopaka”–fachowca w mundurze stracą głowę zupełnie. Frank Abagnale Jr. kochał kobiety. Tak bardzo, iż gotów był na wiele, żeby zdobyć ich serca (i ciała, oczywiście). I choć w świetle prawa jego poczynania określa się przestępstwem, to na swój sukces Frank ciężko pracował.

Abagnale uczciwie podrabiał czeki, dokładnie rozpracował system bankowy, a z czasem potrafił przygotować czeki niczym nie różniące się od tych prawdziwych. Jednak taka chałupnicza robota nie zaspokoiła ambicji młodego (siedemnastoletniego!) człowieka, więc postanowił zostać pilotem. Stop, źle się wyraziłam – Frank ZOSTAŁ pilotem. Nowe miejsca, dobre hotele, piękne stewardessy, duże pieniądze. Po jakimś czasie i to może się człowiekowi znudzić. Co robi Frank? Zostaje lekarzem, mało tego – opiekunem stażystów w szpitalu. Ale życie Franka jest nieprzewidywalne, los rzuca go do innego miasta, gdzie… zostaje zatrudniony jako prawnik prokuratora generalnego. Czy musze nadmienić, że w tym samym czasie jest już jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców w Stanach Zjednoczonych?

„Złap mnie, jeśli potrafisz” jest autobiografią jednego z najbardziej znanych oszustów finansowych, którego kariera przestępcza doczekała się ekranizacji (z Leonardo di Caprio i Tomem Hanksem w rolach głównych – film polecam!). Niesamowite zwroty akcji, brawurowe ucieczki, karkołomne wyzwania – wszystko to było chlebem powszednim w życiu głównego bohatera. Jednak najbardziej zaskakujący jest finał całej tej historii, który ma miejsce już poza stronicami książki. Zainteresowanych tematem odsyłam do fajnego opracowania w języku angielskim „Skywayman: The Story of Frank W. Abagnale Jr.” Uprzedzam, że zawiera ono sporo spoilerów, więc zachęcam najpierw do przeczytania książki.  

Jestem pewna, ze wiele „smaczków” w książce zostało pominięte (ze względu na bezpieczeństwo oraz obecną karierę Abagnale’a – jest doradcą FBI i specjalizuje się w przestępstwach finansowych), co czyni całą historię jeszcze bardziej niesamowitą. Książka inspiruje i pozwala wierzyć, że dla chcącego nic trudnego.JĘZYK: 5/6

REALIZACJA: 5/6
POSTACIE: -
OPRAWA GRAFICZNA: 3/6
Podsumowanie: PORUCZNIK****

4 komentarze:

 1. Oglądałam film i bardzo mi się podobał. Chyba ustawię się w kolejce po tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam już jakiś czas temu. Film tez obejrzałam, i razem w komplecie (ekranizacja+książka) dają fajną całość. Ze swej strony oceniłam na 5/6. Bardzo podoba mi się sposób prowadzenia Waszego bloga :)a tabela rang - rządzi :) Będę zaglądać. serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. czytalam ksiazke - rewelacja! na filmie usnelam ... Niezly agent był z tego Franka ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Sardegna, dzięki, zapraszamy serdecznie :)
  ann - mi się film bardzo podobał :) ale rzeczywiście, biografia Franka jest niesamowita.

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoją opinią

Misja: K.S.I.A.Ż.K.A. Wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez usługę Blogger.