Niefikcyjna FIKCJA CAFE

Bo czego człowiek skrycie pragnie
W zbyt zimowy dzień ponury
Bardziej niż, całkiem zasadnie,
- Kawy i Literatury?

Wprawdzie nie był to zimowy dzień ponury, lecz bardzo gorące sierpniowe popołudnie, ale reszta się zgadza i oto wylądowałyśmy w Cafe Fikcja (dokładny adres na końcu postu). Jest to niewielka księgarnia-kawiarnia, usytuowana przy bardzo głośnej i ruchliwej ul. Grunwaldzkiej, w centrum Wrzeszcza. Przypadkowi przechodnie raczej tu nie trafiają – trzeba wiedzieć, że mało romantyczne betonowe schody prowadzą do przytulnej Fikcji (oraz świetnej naleśnikarni Fabryka Naleśnika – tuż obok!).
Kawiarnia wita odwiedzających  kolorowym wnętrzem i półkami książek. Miejsca jest naprawdę mało, trudno jest wyobrazić, że w tym niewielkim pomieszczeniu odbywały się nawet kameralne koncerty :-) Jednak dzieje się tu dużo: spotkania z autorami, wieczory dyskusyjne (m.in. spotkania z serii Socrates Cafe), wystawy.


Na miłośników książek, poza tymi w sprzedaży, czekają też książki na półce bookcrossingowej. Jednak głodni nie tylko literackich doznań mogą czuć niedosyt - Fikcja serwuje tylko kawę, herbatę, parę rodzajów ciast (swoją drogą - pyszne!) i piwo (całe szczęście :-) ). Z krzeseł  można przesiąść się na kanapy w jeszcze bardziej  kameralny (tak, tak, to możliwe!) kącik. Jeśli jednak nie chcecie spędzić tam całego dnia - zostańcie na swoich wygodnych krzesłach, bo gdy już raz usiądziecie na te poduchy, tak szybko z nich nie zejdziecie!

Plusy:
+ dobrze skomunikowane miejsce (SKM Wrzeszcz 5min, tramwaje, autobusy)
+ jasne, schludne pomieszczenie
+ książki do obejrzenia, poczytania, kupienia, wymienienia (bookcrossing)
+ zaangażowanie w ciekawe projekty, regularne wydarzenia

Niedociągnięcia:
- dość ubogie menu
- brak klimatyzacji
- odgłosy ulicy troszkę przeszkadzają książkowemu wyciszeniu
- zbyt dobre ciasto - ciężko poprzestać na jednym kawałku :-)
Fikcja Cafe
Grunwaldzka 99/101, GdańskP.S. Rysujemy trójmiejską mapę przyjaznych książkom miejsc! Jeśli znasz kawiarnię, gdzie książki umilają czas przy kawie, albo księgarnię/antykwariat o fajnym klimacie (i cenach ;) ) - napisz do nas!

5 komentarzy:

 1. Takie miejsce jest moim marzeniem. To znaczy stworzenie takiego miejsca w moim mieście jest moim marzeniem. Ech jednak pozostanie to tylko w sferze marzeń, bowiem w moim mieście nie utrzyma się takie miejsce, o tym, że ja się z tego nie utrzymam wspominać już nie muszę:( szkoda. Dobrze, że są takie miejsca w Polsce:)
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. papryczko, marzenia się spełniają :) planujemy przedstawić na naszym blogu również inne trójmiejskie miejsca bookfriendly - może to Cię zainspiruje!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja już próbowałam uzyskać na takie miejsce dotację i niestety komisja uznała, że takie miejsce może i byłoby ciekawe, ale zupełnie nieopłacalne.Nawet już miałam ulotkę i nazwę "Nieznośna lekkość bytu". Mówiłoby się idziemy do nieznośnej ehh. Ale co z tego kiedy się rozłożyłam na kosztach:( I ja sama wiem, że żeby miało to rację bytu, miejsce musiałoby być w samym centrum, na samym deptaku, a tam, na sam czynsz musiałabym zbierać kilka miesięcy.Chyba, że spółka z jakimś bogatym znajomym (nie posiadam). Szukałam także kontaktu z istniejącymi już takimi miejscami w Polsce. Chciałam zebrać jak najwięcej informacji, ale niestety nikt mi nie raczył odpisać:)
  Pomysłów na realizację mam mnóstwo, gorzej z funduszami na to i dalszym życiem z tego i dla tego miejsca:)
  Dobrze jest mieć jednak marzenia:) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wygląda super :) Może by tam zrobić Book-Change? ;) przydałby się jakiś bezpośrednio kontakt do właścieli... :) macie?

  OdpowiedzUsuń
 5. Molka, kontakt jest tutaj: http://cafe-fikcja.pl/index.php?kontakt Zarówno mail jak i numery telefonów :)
  Kawiarnia jest niewielka, ale nie potrafię określić na oko, jaki metraż :)

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoją opinią

Misja: K.S.I.A.Ż.K.A. Wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez usługę Blogger.