KsiążkoVe WrocLOVE. cz.II

Wczoraj opowiedziałam co nieco o Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek, ale nie samą strawą duchową człowiek żyje, więc dzisiejsza część relacji będzie poświęcona bardziej przyziemnym sprawom :-) W teren wyszłam przygotowana, z rozrysowaną mapką i spisanymi adresami kawiarni-księgarni, głównie na starym mieście. 

Dzień pierwszy

Po 10 godzinach w TLK (choć co znaczą te marne 10 godzin w metalowej puszce z zepsutym ogrzewaniem i temperaturą 35st. Celsjusza wobec Wieczności?) marzyłam tylko o dobrej kolacji i spokojnym wieczorze. Kolacja zaś trafiła mi się w miejscu wyśmienitym, a mianowicie w restauracji Kuchnia Literacka (Kiełbaśnicza 5, wejście od Rynku). 


Wnętrze restauracji Kuchnia Literacka (źródło)

Restauracja znajduje się w podziemiach pasażu, wystrój ładny, choć nie jakoś szczególnie przytulny. Dobre miejsce zjeść, ale na dłuższą posiadówę raczej się nie nadaje. W menu można znaleźć tradycyjne i zupełnie nietradycyjne dania, każde przygotowane według przepisów znanych pisarzy lub bohaterów powieści. Ze swojej strony mogę polecić opiekane pieczarki nadziewane grzybami - palce lizać :-) 

Dzień drugi

Dzień drugi miał być poświęcony uczcie intelektualnej, choć skończył się ucztą alkoholową... A jeśli już mówimy o mocniejszych trunkach, to i tę sferę można połączyć z książkowym uzależnieniem. Oto przedstawiam kryminalną klubokawiarnię Speakeasy


Menu, kryminał i gorąca czekolada

Niewtajemniczonym wyjaśniam - mianem "speakasy" w latach dwudziestych w USA określano knajpy, gdzie mimo prohibicji można było raczyć się alkoholem bez ograniczeń. Pewnie dlatego w aktach menu znajdziecie głównie napoje alkoholowe (pół królestwa za truskawkowe martini!), trochę drinków bezalkoholowych i boską (nie żartuję) gorącą czekoladę. Wystrój nawiązuje do gangsterskich lat dwudziestych, brakuje tylko cygara... 

Nie wiem, czy gangsterzy po jednym głębszym czytali książki, ale tutaj tego dobrego jest pod dostatkiem. Stylizowana biblioteczka, pojedyncze kryminały w szufladach, na półkach między winami - mało, że praktyczny, to jeszcze baaardzo fajny element wystroju. 


Książki - praktyczny i fajny element wystroju

Są też i nowości kryminalne od kilku poczytnych wydawnictw, które można w klubokawiarni nabyć. Według niektórych danych, na półkach Speakeasy znajduje się ponad 700 książek. Wcale się nie dziwię, że takie miejsce powstało właśnie we Wrocławiu - to tu przecież odbywa się Międzynarodowy Festiwal Kryminału

Speakeasy to świetna realizacja ciekawego pomysłu - zarówno oferta, wystrój wnętrza, jak i klimat tu panujący łączy się w ciekawą całość. Jest przytulnie, choć z klasą, idealne miejsce na ploty, spotkanie po latach bądź po prostu na chwilę przerwy. Adres: Rynek 8.


Dzień trzeci

Tego dnia we Wrocławiu było mokro i ponuro, dlatego postanowiłam się zaszyć się w jakimś przytulnym miejscu, a akurat na horyzoncie pojawiła się Kawiarnia Literatka (Rynek 56/57). Opinie o tym miejscu są podzielone. Jedni twierdzą, że Literatka jest snobistyczna, inni, że śmierdzi papierosami, od siebie mogę powiedzieć tylko tyle, że w niedzielne popołudnie było tu spokojnie i wygodnie. Dla palących jest wydzielona osobna sala, ale palacze zaglądają tu chyba wieczorami. Z mojej kanapy przez okno mogłam obserwować wrocławski Stary Rynek, krople deszczu i rozkoszować się brakiem światła :-)

Z zamówionych słodkości pamiętam pyszną napoleonkę z ilością kremu, której nie mogłam podołać. A tuż obok na parapecie stała wiekowa maszyna do pisania, która nie miała nic przeciwko małej sesji zdjęciowej...Tym nieco nostalgicznym akcentem kończę moją relację z Wrocławia. Żałuję, że miałam tak mało czasu na księgarnio-kawiarning, bo na mojej liście miejsc do odwiedzenia znajdowało się więcej niż 3 punkty. Wybaczcie za tak pobieżną prezentację miejsc, które zasługują na więcej niż tylko kilka zdań. Być może następnym razem będę mogła tu się zaszyć na dłużej :-)

1 komentarz:

  1. Te porozrzucane kryminałki są świetne, i jako dekoracja i jako podręczna książka, przydatna w razie potrzeby :)

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoją opinią

Misja: K.S.I.A.Ż.K.A. Wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez usługę Blogger.