Co w [październikowej] trawie piszczy?

Jeszcze niedawno październik był dla mnie miesiącem nowych wyzwań i zmian (ach, te studenckie czasy). Od paru lat jest to jedynie "przejściowy" miesiąc między końcem wakacji a początkiem świątecznej gorączki. Jednak tym razem bez marudzenia - w październiku będzie się działo.

Czytelniczym wydarzeniem miesiąca niewątpliwie będzie ogłoszenie laureata Nagrody Literackiej Nike. Swoją decyzję jury ogłosi 7 października. 

Nike przyznawane jest corocznie za najlepszą książkę roku poprzedniego. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie żyjących autorów. Zwycięzca jest wyłaniany w trzech etapach (pierwszy to 20 nominacji - maj; drugi - siedmiu finalistów we wrześniu; trzeci - wybór laureata w pierwszą niedzielę października). Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę Nike.

Wśród tegorocznych książek finalistów najliczniejsza reprezentację ma wydawnictwo Znak (3 z 7), jednak sama trzymam kciuki za tytuł od Czarne, "Miedzianka. Historia znikania" autorstwa Filipa Springera. Nominowane i finałowe tytuły znajdziecie na stronie nike.org.pl.

W końcu października warto wpaść do Krakowa - w ostatni weekend miesiąca odbędą się tam Targi Książki. Wśród ciekawszych wydarzeń, związanych z targami, chciałabym wymienić wystawę Projektu Szpilki Anny Kaszuby-Dębskiej (o projekcie pisałyśmy w kwietniu). Szczegółowa rozpiska spotkań z autorami znajduje się na stronie Targów.

W Gdańsku też się dzieje. 

W jesienną trasę po Polsce wyrusza Andrzej Stasiuk i do Gdańska zawita 9 października. Spotkanie odbędzie się w bibliotece Manhattan. 

Tuż obok, w Cafe Fikcja, 11 października będzie okazja spotkać i porozmawiać z nominowaną do nagrody Nike za książkę "Dom Żółwia. Zanzibar" Małgorzatą Szejnert. W tym roku Znak wznowił jedną z jej głośniejszych książek, "Śród żywych trupów". Szczegóły spotkania TUTAJ.

4 komentarze:

  1. Czekam z niecierpliwością na finał Nike :)

    OdpowiedzUsuń
  2. O jeny, dziękuje!
    Nie wiedziałam, że Małgorzata Szejnert ponownie przyjeżdża do Trójmiasta :) Przegapiłam spotkanie podczas Festiwalu Literackiego w Sopocie.
    Bardzo dziękuje za "olśnienie" :)

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoją opinią

Misja: K.S.I.A.Ż.K.A. Wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez usługę Blogger.