Doktor Damiano w akcji. Czy uratuje Gdańsk?

Znacie te filmy, w których wszyscy mieszkańcy miasta zapadają na jakąś tajemniczą chorobę, epidemia się rozprzestrzenia, chaos ogarnia cały kraj, koniec cywilizacji jest bliski? Tym razem wszystko się zaczyna w Gdańsku.


"Tamtego lata Gdańsk wyludnił się znacznie szybciej, niż zazwyczaj, tuż po zakończeniu Jarmarku, ulice opustoszały..."


Tak zaczyna się komiks, wydany przez Fundację Plankton we współpracy z numalab°, będący "remixem" jednej z legend gdańskich.  Miasto opanowuje tajemnicza epidemia, powodu której nie mogą znaleźć nawet najtęższe umysły. Leki nie działają, laboratoria również pustoszeją, ludzie nie wychodzą z domów.  
Zbiera się więc sztab kryzysowy z prezydentem miasta na czele, żeby uradzić, co dalej. Sytuacja nie do pozazdroszczenia. Na szczęście, urzędnicy gdańscy głowy mają nie od parady i znajdują rozwiązanie - miasto może uratować tylko doktor Damiano, znany ze swego nieszablonowego działania. Jak uradzili, tak zrobili.
Scenariusz komiksu jest uwspółcześnioną wersją mało znanej legendy o doktorze Damiano, egzorcyście i astrologu, który niegdyś miał uratować Gdańsk ze szponów samego Diabła. Autorem pomysłu i scenariusza jest Jarek Kowal, który też zdobył pieniądze na sfinansowanie tej produkcji z Urzędu Marszałkowskiego. 
"Odbiór komiksu jest bardzo dobry, szczególnie wśród gdańszczan. W końcu widzą w nim swoje zabytki i swojego prezydenta w akcji" - opowiada Fundacja. - "Chodziło nam przede wszystkim o przybliżenie mniej znanej legendy o Gdańsku w wersji nowoczesnej. Bardzo byśmy chcieli, żeby to był początek serii i tak wszędzie mówimy, licząc, że Urząd Marszałkowski zgodzi się na następne odcinki."
Przyznam, że nie jestem fanką komiksów, jednak "Doktor Damiano" spodobał mi się z dwóch powodów: jest o Gdańsku oraz idealnie nadaje się do promocji Gdańska jako miasta otwartego na nieszablonowe pomysły. Mam też jedno zastrzeżenie - komiks jest za krótki. Postulujemy więc o kolejne komiksowe "remixy" - i to jak najszybciej.
Komiks można pobrać ze strony Fundacji bezpłatnie, w wersji drukowanej nakład jest bardzo ograniczony (czy w związku z tym mój egzemplarz można nazwać kolekcjonerskim? ;) ). Dzięki uprzejmości Filii Gdańskiej WiMBP (ul. Mariacka 42) Misja otrzymała kilka egzemplarzy z zastrzeżeniem, że to dla naszych czytelników. Nie pozostaje więc nam nic innego, jak je wam rozdać. 
5 pierwszych osób, które napiszą do nas na maila misjaksiazka[at]gmail.com i odpowie na pytanie "Z czym ci się kojarzy miasto Gdańsk?" otrzyma od nas po egzemplarzu komiksu. Z racji tego, że gdańszczanie mogą odebrać drukowane egzemplarze w bibliotece oraz kilku innych miejscach, nasz "konkurs" jest skierowany do osób spoza Gdańska.
Zachęcam też do odsłuchania audycji w Radio Gdańsk, gdzie autorzy opowiadają o pracy nad projektem: audycja do posłuchania.

P.S. Ogłaszam, że wszystkie egzemplarze zostały rozdane: Agnieszka, Grzegorz, Artur, Bogna i Marysia - komiksy dotrą do was pocztą.

2 komentarze:

Podziel się swoją opinią

Misja: K.S.I.A.Ż.K.A. Wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez usługę Blogger.