Maciej Jastrzębski obala mity o Rosji
Maciej Jastrzębski, wieloletni korespondent Polskiego Radia oraz autor książki "Matrioszka Rosja i Jastrząb" w wywiadzie dla serwisu bankier.pl obala najpopularniejsze mity o życiu w Rosji. 

"Udawanie bezdomnego, chociaż kosztuje tysiące dolarów, jest już oklepane. Ciągle natomiast w modzie pozostają drogie nieruchomości w snobistycznych dzielnicach i przyłapywanie na łamaniu przepisów kierowców rządowych limuzyn" - w wywiadzie z Malwiną Wrotniak mówi Jastrzębski. W publikacji krok po kroku wyjaśnia, co jest prawdą, a co nie w powszechnym mniemaniu o naszych wschodnich sąsiadach.

Moskwa jest "tylko dla bogatych"? Stolicę Rosji, jedno z najdroższych miast na świecie, zamieszkują zarówno bardzo bogaci, jak i bardzo biedni ludzie. "Jeśli chcemy żyć na średnim polskim poziomie, o musimy przeliczać wszystko razy pięć. Ceny w sklepach, restauracjach, a nawet koszt przejazdu taksówką jest znacznie wyższy niż w Polsce" - tłumaczy Jastrzębski. 

W Rosji litr paliwa kosztuje mniej niż litr wody mineralnej. Autor książki o Rosji nie pozostawia złudzeń: "Jeśli przyjmiemy, że butelka wody mineralnej kosztuje w przeliczeniu na złotówki około 4 zł, a litr najtańszej benzyny nieco ponad 3 złote, to różnicę widać gołym okiem". Wynika to jednak głównie z faktu, że ceny paliw są regulowane przez państwo.

Rosjanie obdarowują kobiety nietypowymi, drogimi upominkami - jest to element kultury.  Ogólnoprzyjętym zwyczajem jest podarowanie kobietom czegoś więcej, niż tylko kwiaty. "Jest to możliwość podziękowania na przykład za wykonaną pracę. W wielu wolnych zawodach podstawowemu honorarium towarzyszą drogie upominki. Zapewne tego typu podarki są też traktowane jako łapówka czy zachęta do współpracy" - tłumaczy Jastrzębski.

W Rosji trwa moda na montowanie kamer w samochodach. Jednak jak tłumaczy korespondent Polskiego Radia - nie jest to moda, lecz konieczność. Ze względu na wszechobecną korupcję policji drogowej oraz niechęć firm ubezpieczeniowych do wypłacania należnych odszkodowań, dokumentacja filmowa jest niezbędna, żeby udowodnić, kto w wypadku drogowym ponosi winę. 

Moskwa w Rosji ma poważnego konkurenta... i jest nim Sankt Petersburg. Jak tłumaczy Jastrzębski, Petersburg jest miastem równie bogatym, tajemniczych i "z duszą": "Życie tam płynie inaczej niż w Moskwie. Spokojniej. To miasto artystów, turystów i bogaczy. Petersburg i Moskwa jednak nie konkurują, one się uzupełniają. Oba są symbolami Rosji i miejscem pielgrzymek emigrantów z innych regionów kraju, poszukujących pracy lub chcących zrobić karierę". 

W swojej książce, Maciej Jastrzębski opowiada o wielu sprawach, które dla nas, Polaków, mogą się wydawać niezwykłymi. Jednak odwołując się do własnego doświadczenia, dziennikarz potrafi wytłumaczyć wiele nietypowych rzeczy. "Z której strony byśmy na Moskwę nie spojrzeli, zawsze będzie ona pełna mitów, stereotypów, dobrych i złych zdarzeń. Moskwa ma swoje tajemnice, legendy i ludzi przynoszących na podeszwach butów pył z każdego zakątka Rosji" - tłumaczy. 

Brak komentarzy:

Podziel się swoją opinią

Misja: K.S.I.A.Ż.K.A. Wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez usługę Blogger.