ZASADY ŚMIESZNEGO ZACHOWANIA (2010) - EMIL HAKL

Wyd. Afera, 2013
Ale jazda - myślę, gdy zamykam ostatnią stronę. Takie to zwykłe, nic szczególnego, ale w ostatecznie się okazuje, że dotyka spraw codziennych, przez to ważnych, czasami bolesnych. Z frazeologizmem "czeski film" to jednak Polacy trafili w dziesiątkę. 

Polubiłam go nawet, głównego bohatera. W zasadzie robi wszystko, żeby uznać go za dziwaka, któremu wszystko jest obojętne. Który nie potrzebuje ciebie, w ogóle nikogo. I chyba nawet dobrze mu z tym, z łatką niedojrzałego mężczyzny, może taki rzeczywiście jest. 

Powieść podzielona jest na trzy części, fragmenty z życia, które można uznać za punkty zwrotne. Choć może nie do końca, bo Honza ma talent do pakowania się w sytuacje kuriozalne. Śmieszność ta nie opuszcza go nawet wtedy, gdy jest świadkiem umierania. Tak naprawdę nie wiem, jaki Honza jest naprawdę. Chciałabym napisać, że ostatecznie budzi się w nim poczucie odpowiedzialności, ale widzimy świat z zupełnie różnych perspektyw. Kiedy próbuję zrozumieć jego punkt widzenia uświadamiam sobie, że sposób Honza na życie jest jedynym rozsądnym. I to my wszyscy, tacy ważni i spięci, z tymi naszymi bagażami życiowymi jesteśmy zwyczajnie śmieszni i nijacy. 

Podobno Emil Hakl napisał książkę trochę o sobie, niektórzy nawet nazywają ją "intymną spowiedzią". Jest to chyba trochę na wyrost, choć dobry psychoterapeuta chętnie widziałby takiego pacjenta u siebie. Autor opisuje też Pragę, ale nie tę z widokiem na Most Karola tonący we mgle. Pradze Hakla bliżej do warszawskiej Pragi - trzeba mieć nie po kolei albo mieć duszę nihilisty, żeby zauważyć jej piękno. To też Zasadom śmiesznego zachowania dodaje uroku.

Czytałam w internetach, że wiele osób nie zrozumiało, co też autor miał na myśli. Niewykluczone, że moja interpretacja również trafia jak kulą w płot. Nigdy jednak nie przywiązywałam wagi do klucza. W przypadku Zasad śmiesznego zachowania dużo myślałam o sobie i moich oczekiwaniach wobec innych. O tym, że autor nie unika tematów trudnych. I o tym, że każdy może rozstawić akcenty w zupełnie innych miejscach. Zbyt często jednak słowa ślizgały się po powierzchni znaczeń, jakby nie chciały, żebym zobaczyła więcej. A kiedy w końcu poczułam sympatię do Honzy, została brutalnie wyrzucona w najbardziej wciągającym momencie. Zakończenie chyba trzeba wymyślić samemu.
Podsumowanie: Porucznik ****
Oprawa graficzna: 6/10 Intrygująca w swojej formie i nawiązująca do treści.
Egzemplarz recenzencki: wydawnictwo Afera2 komentarze:

 1. Kevin Stroud has been actively involved in the music
  and weight loss industry researching and reviewing new products
  and innovations. The best thing about Isagenix weight loss program is that it not only helps in weight loss but also enriches your
  body with optimum level of nutrients that the body needs to stay in the healthy state.
  This is only natural because your smoking hot stripper body will make you
  the center of attention wherever you go.

  My blog :: garcinia weight loss blog

  OdpowiedzUsuń
 2. They can get proper rhinoplasties are really affordable rates
  and hence the demand is always high. Just like other facilities, medical facilities at Salt Lake
  City are quite advance and it has been serving different needs of the patients for the past many years.
  First decide on what color you want your bathroom
  to be and add two shades of the same color, one lighter and one darker (or one
  totally different but matching color) for accents.


  My website how to stop A bloody nose

  OdpowiedzUsuń

Podziel się swoją opinią

Misja: K.S.I.A.Ż.K.A. Wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez usługę Blogger.