Jak zostać milionerem? Można... pisaćNiektórzy pisarze narzekają, że z pisania utrzymać się nie da. Bzdura! Forbes co roku publikuje ranking najbogatszych pisarzy świata. Kto zdetronizował Stephena Kinga i w czym tkwi sekret finansowego sukcesu niektórych autorów? 

Ranking najbogatszych pisarzy świata otwiera James Patterson, amerykański autor thrillerów i kryminałów.  W 2011 roku wydał aż 14 (!!) książek, dzieki czemu uzbierał ponad dwukrotnie  większy majątek, niż uznawany za najbogatszego wśród pisarzy Stephen King. J. Patterson stał się znany na początku lat 90. po Along Came the Spider, w ekranizacji którego zagrał sam Bóg, czyli Morgan Freeman. Kolejną powieścią, która trafiła na duży ekran, była Kiss the Girls - u nas wydana pod tytułem filmowym Kolekcjoner.

J. Patterson ma dość niezwykły styl pracy. Na swoje miliony ciężko pracuje, pisząc siedem dni w tygodniu. Podobno wszystko pisze ręcznie, ale nad książkami pracuje ze swoim pisarskim zespołem. W ciągu swojej kariery wydał 70 powieści, z których 50 trafiło na listę bestsellerów New York Times. Poza tym, znalazł się w księdze Rekordów Guinessa - co siedemnasta kupowana w USA książka jest jego autorstwa. Można więc śmiało stwierdzić, że wkrótce Patterson trafi pod strzechę każdego Amerykanina.

Stephen King znalazł się na miejscu drugim rankingu. O pracowitości mistrza grozy krążą legendy, co roku pojawiają się nowe tytuły, a ekranizacje trudno nawet zliczyć. Choć pomysł ekranizacji Mrocznej Wieży ostatnio jakoś odszedł w zapomnienie, za to serial oparty na motywach powieści Pod kopułą odniósł sukces i doczeka się drugiego sezonu. Fani S. Kinga na pewno się ucieszą na wieść o tym, że najnowsza książka pt. Doktor Sen trafi na polski rynek w dniu światowej premiery, czyli 24 września. 

Wśród najbogatszych pisarzy świata znalazły się też nazwiska mniej znane polskim czytelnikom: Janet Evanovich (autorka kryminałów o Stephanie Plum) czy Jeff Kinney (autor serii książek dla dzieci i młodzieży). Natomiast najbardziej popularne nazwiska, takie jak Stephenie Meyer czy J.K. Rowling wcale nie znalazły się w ścisłej czołówce. 

W czym więc tkwi tajemnica finansowego sukcesu? Śmiem twierdzić, że nie tylko w jednorazowym hicie, lecz wieloletniej konsekwentnej pracy. Poza tym, nie samym pisaniem zarabia pisarz, udział w projektach telewizyjnych czy kinowych również się opłaca. Analizując twórczość najbogatszych pisarzy świata można wysnuć jeszcze jeden wniosek: najlepiej się sprzedają thrillery, kryminały i literatura kobieca (Danielle Steel okupuje listy bestsellerów od wielu lat).


Ranking 15 najbogatszych pisarzy prezentuje się następująco:

15. Rick Riordan (13 mln USD)
14. Ken Follett (14 mln USD)
13. Stephenie Meyer (14 mln USD)
12. George R.R. Martin (15 mln USD)
11. J.K. Rowling (17 mln USD)
10. Dean Koontz (19 mln USD) 
9. Suzanne Colins (20 mln USD)
8. Danielle Steel (23 mln USD)
7. Nora Roberts (23 mln USD)
6. Bill O'Reilly (24 mln USD)
5. Jeff Kinney (25 mln USD)
4. John Grisham (26 mln USD)
3. Janet Evanovich (33 mln USD)
2. Stephen King (39 mln USD)
1. James Patterson (94 mln USD)

2 komentarze:

  1. Do tej pory myślałem, że to King jest No 1 ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bo był! Patterson go zdetronizował chyba dwa lata temu :)

      Usuń

Podziel się swoją opinią

Misja: K.S.I.A.Ż.K.A. Wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez usługę Blogger.