ŻYCIE I CZASY STEPHENA KINGA - LISA ROGAK (2008)Mistrz Horroru jest od lat inspiracją dla wielu. Niejedna osoba zakochała się w gatunku za sprawą jego twórczości. Ma miliony fanów na całym świecie. A ludzie jak to ludzie - najchętniej z buciorami weszliby mu do świeżo upranej, pachnącej pościeli. Zjedliby mu śniadanie i obrabowali rodzinny album. Wszystkim tym osobom przypominam, że żadna z nich Złotowłosa i że jeśli chcą dowiedzieć się więcej o ich idolu, niech lepiej przeczytają tę książkę. 

Stephen King od zawsze utrzymywał, że w jego życiu nie ma niczego nadzwyczajnego, a on sam jest takim samym szaraczkiem jak ty i ja. Z tą różnicą, że on potrafi pisać. Nie umie pojąć, dlaczego fan przeistacza się nagle w psychofana gotowego na wszystko tylko po to, aby dojeść po nim resztki. Albo uścisnąć jego dłoń. Albo zrobić sobie zdjęcie na tle bramy jego domu. Albo zobaczyć jak King wyjeżdża z posesji na zakupy. To takie fascynujące. Albo...albo... albo... Przejawy szaleństwa można mnożyć bez końca. 

Prawda jest taka, że ten niezwykły człowiek jest najzwyczajniejszy na świecie. Udowadnia to Lisa Rogak, pisząc książkę dla fanów Kinga - pisarza. Fani Kinga - nadczłowieka muszą tym razem obejść się smakiem. Jeśli chesz się dowiedzieć, jakie wydarzenia z życia miały największy wpływ na jego twórczość - koniecznie sięgnij po tę książkę. Jeśli szukasz zadziwiających faktów okraszonych fotkami papparazi - wyjdź.  Z drugiej strony czyż informacja, że King w wieku dwunastu lat miał prawie 190 cm wzrostu nie jest zadziwiającym faktem?

King zawsze powtarza, że nie pojmuje osób, które chcą poznać historię jego życia. Przecież jest zwykłym facetem, który realizował swoje marzenia najlepiej jak mógł. Trochę prawdy w tym jest. Co nie oznacza, że życie przeciętnego "Johna Smitha" nie może być interesujące. Ile znacie osób, które marzą o wykonywaniu innej pracy? Ile osób żyje od pierwszego do pierwszego? Ile z nich wierzy w siebie do końca i jest przekonanych o tym, że kiedyś odniesie skuces? No właśnie... To niezłomna wiara w siebie i pewność, że będzie pisać powieści grozy sprawia, że Stephen King przestaje być zwykłym. Już jako dziecko wiedział, że opowieści grozy to będzie jego chleb powszedni. "Będę pisać!" - postanowił kilkulatek. I tak zrobił. Przekonanie o własnym talencie i upór w dążeniu do celu to podstawowe narzędzia dzieki którym King jest dzisiaj tam, gdzie jest. Dziś, jako jeden z najbogatszych pisarzy świata nadal boi się latać. Nadal boi się węży, deformacji, gąbczastych przedmiotów, psychoterapii... Nadal pozostaje po prostu Stevem - kochającym mężem, fanem Red Soxów i najzagorzalszym fanem sceny grozy. 

Każdy, kto czytał jego książki i ma co najmniej mgliste pojęcie o tym, jak wyglądało jego życie bez trudu zauważy wątki autobiograficzne w jego twórczości. Alkoholizm, porzucenie przez ojca, odrzucenie przez rówieśników, dotkliwa bieda i wieczne przeprowadzki nie mogły przejść bez echa. I właśnie pod takim kątem Lisa Rogak przedstwaia życie i czasy Stephena Kinga. Co się działo, kiedy przestał pić? Co się działo, kiedy padł ofiarą słynnego wypadku? Co się stało, kiedy zekranizowano "Lśnienie"? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukajcie w książce Rogak. 

Ta nieautoryzowana biografia to kolejna opowieść o amerykańskim śnie. Tym razem dobra.Podsumowanie: Generał******
Oprawa graficzna: 9/10 Okładka taka sobie, 
ale za to w srodku jest kilka ciekawych fotek :)

2 komentarze:

Podziel się swoją opinią

Misja: K.S.I.A.Ż.K.A. Wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez usługę Blogger.