Biblioteki w Polsce. Co nam mówi Rocznik Kultury Polskiej?

W sieci pojawiła się ciekawa publikacja, przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury, w syntetyczny sposób opisująca polską kulturę. Rocznik Kultury Polskiej za rok 2016 jest pierwszą tego typu publikacją. W środku dużo miejsca zostało poświęcone polskiemu czytelnictwu i rynkowi książki. Dzisiaj kilka słów o biliotekach.

Bibliotek mniej, są jednak coraz lepsze

W Polsce działa około 32 tys. bibliotek różnego typu. 64% z tego to biblioteki szkolne, 157 biblioteki działają w więzieniach i prawie 1500 - przy parafiach. Najbardziej rozwiniętą sieć mają biblioteki publiczne i to one przeszły w ostatnich latach największą transformację.

W zasobach polskich bibliotek znajduje się obecnie 209 727 900 książek - ponad połowę z tego dostępne jest w bibliotekach publicznych! Pokazuje to, m.in., że biblioteki publiczne mają w Polsce największy potencjał. W roczniku podkreśla się jednak, że to biblioteki naukowe są najlepiej wyposażone w komputery i pracowników w przeliczeniu na placówkę.
Obecnie z bibliotek korzysta 18% Polaków. Statystyczny użytkownik biblioteki to kobieta z dyplomem wyższego wykształcenia, mieszkająca w wielkim mieście, pracująca na stanowisku umysłowym i zadowolona ze swojej sytuacji materialnej. 
Pomimo przytoczonych dość imponujących liczb, sieć bibliotek się kurczy. Jednocześnie od lat biblioteki modernizują się, stają się centrami lokalnej aktywności kulturalnej. Zmienia się też sposób komunikacji z otoczeniem i oferowane usługi - widać to, chociażby, na przykładzie działalności gdańskich, a ostatnio i gdyńskich bibliotek miejskich: literackie escape roomy, gry terenowe połączone z aplikacjami mobilnymi, przeglądy filmów, małe lokalne festiwale tematyczne. 

Dobra atmosfera najważniejsza

Co ciekawe, biblioteki są najbardziej cenione za możliwość wypożyczenia nowości oraz takich książek, które już nie są dostępne w sprzedaży, a także za pomoc i radę bibliotekarza. Coraz bardziej się docenia biblioteki za ich otwartość i dostępność - czytelnicy oczekują przyjaznej atmosfery i chcą się czuć w tym miejscu "jak u siebie".

Tyle o bibliotekach. Więcej ciekawych danych w Roczniku, zachęcam do przekartkowania online >>.  

Brak komentarzy:

Podziel się swoją opinią

Misja: K.S.I.A.Ż.K.A. Wszelkie prawa zastrzeżone. Obsługiwane przez usługę Blogger.